تماس: 88365886-021
ورود

بیمه آتش سوزی چیست و انواع آن

آوریل 19, 2021 (0) نظر

همه ما انسان‌ها برای حفظ زندگی و آرامش خود تلاش می‌کنیم تا بتوانیم امنیت خانه، زندگی و حتی شغل خود را فراهم کنیم. ولی متاسفانه زندگی همیشه ثابت نیست و برخی اتفاقات می‌توانند در زندگی ما مشکل ایجاد کنند و به زندگی ما لطمه و آسیب بزنند. برخی بلایای طبیعی و اتفاقاتی از جمله سیل، آتش‌سوزی، آتشفشان، زلزله، طوفان و … حوادثی هستند که ممکن است در زندگی ما بروز کنند. نمی‌توان جلوی وقوع این حوادث را گرفت اما ولی می‌توان چاره ای اندیشید تا با خسارت کمتری رویرو شویم.

خوب است بدانید که بیمه آتش‌سوزی یکی از روش‌هایی است که باعث می‌شود ترس و نگرانی شما نسبت به آینده و این گونه حوادث کمتر شود. با دانستن مزایای بیمه آتش سوزی به طور حتم همه افراد نسبت به تهیه این نوع بیمه ترغیب خواهند شد. در این مطلب قصد داریم شما را با بیمه آتش سوزی و انواع آن آشنا سازیم پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

 

بیمه آتش سوزی چیست؟ و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

به طور حتم می دانید که آتش سوزی یکی از حوادث طبیعی محسوب می‌شود و در کشور ما نیز بسیار رایج است. روزانه حوادث آتش سوزی زیادی در کشور ما رخ می‌دهد. این حوادث علاوه بر خسارت‌های جانی که از خود به جای می گذرانند، خسارت‌های مالی زیادی را نیز برای افراد به همراه دارد که البته با بیمه آتش سوزی می‌توان این خسارت‌های مالی را تا حد زیادی جبران کرد. خوب است بدانید اگر افراد از بیمه آتش سوزی استفاده کنند، در صورتی که حادثه آتش سوزی رخ دهد، خسارات و زیان‌های مالی یا مادی که بر اثر وقوع آتش سوزی به اموال و دارایی‌های شخص بیمه گذار وارد می‌شود، بر عهده شرکت بیمه است. پس از این نظر هیچ گونه دغدغه و مشکلی افراد را تهدید نمی‌کند.

بیمه آتش‌سوزی یکی از انواع بیمه است که شرکت بیمه ایران جهت خدمات رسانی به هموطنان عزیز نسبت به ارائه آن اقدام نموده است. در واقع این نوع بیمه، خسارت‌هایی را در صورت بروز آتش‌سوزی ایجاد شود را جبران می‌کند.

فرضا اگر خانه یا مغازه شما دچار آتش‌سوزی یا انفجار شود، اگر از خدمات بیمه آتش سوزی استفاده کرده باشید، می‌توانید خسارت‌هایی به وجود آمده را از بیمه دریافت کنید و با این مبلغ، مجدد خانه یا مغازه خود را بازسازی و تعمیر نمایید. این یکی از مهم ترین مزایای بیمه آتش سوزی است که می‌توانید نسبت به خرید این بیمه نامه اقدام کنید.

توجه کنید که در بیمه آتش سوزی تنها خسارت‌های مالی پوشش داده می‌شود، پس بهتر است آینده نگر باشید و قبل از وقوع هر گونه حادثه نسبت به خرید بیمه آتش‌سوزی اقدام کنید.

انواع بیمه آتش سوزی

بیمه آتش سوزی انواع مختلفی دارد که به شرح زیر می باشد:

بیمه ‌نامه آتش‌سوزی واحدهای مسکونی و آپارتمان‌ها

در بیمه ‌نامه آتش‌سوزی واحدهای مسکونی با توجه به درخواست بیمه ‌گذار، ارزش بنای ساختمان، تأسیسات، اموال و اثاثیه منزل مسکونی با سرمایه دلخواه و به قیمت روز محاسبه شود و در مقابل تهدیدهایی مانند آتش‌ سوزی، انفجار، صاعقه و دیگرات خطرات احتمالی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

بیمه ‌نامه آتش سوزی واحدهای صنعتی

در بیمه ‌نامه آتش سوزی واحدهای صنعتی برای حفظ فواحدهای صنعتی در برابر عوامل خطر ساز، ارزش اعیانی ساختمان، بخش تأسیسات، ماشین آلات صنعتی، اثاثیه، دکوراسیون و امکانات مستقر در واحدهای صنعتی به ارزش روز بیمه می‌شوند تا در صورت هر گونه اتفاق بتوانند خسارات مالی وارده را جبران نمایند. در واقع واحدهایی که در آن فعالیت صنعتی انجام می‌پذیرد، واحد صنعتی تلقی می‌گردد که متشکل از تمامی کارخانجات صنایع غذایی، کاغذسازی، مقواسازی، صحافی و چاپ، کارخانه دخانیات، پوشاک و نساجی، چرم، صنایع چوب، صنایع شیمیایی، محصولات کانی غیر فلزی، فلزات اساسی و دیگر صنایع متفرقه است.

بیمه ‌نامه آتش سوزی واحدهای غیرصنعتی

در بیمه ‌نامه آتش سوزی واحدهای غیرصنعتی همان طور که از اسمش پیداست، ساختمان های تجاری، مراکز رفاهی، خدامتی و مراکزی که فعالیت های صنعتی در آن ها انجام نمی‌شود را در برمی‌گیرد. ارزش اعیانی ساختمان، تأسیسات، اثاثیه و لوازم موجود، دکوراسیون و امکانات مستقر در واحدهای غیرصنعتی در برابر خطرات غیر مترقبه تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

بیمه ‌نامه آتش‌سوزی مجتمع مسکونی

بیمه ‌نامه آتش‌سوزی مجتمع مسکونی، همان طور که از نامش پیداست تنها برای مجتمع‌های مسکونی که بیشتر از 15 واحد هستند، استفاده می‌شود. در این نوع بیمه بر اساس درخواست بیمه‌گذار، سرمایه اعیانی تمامی واحدها و مشاعاتشان از جمله بخش‌هایی از ساختمان همانند پارکینگ، ساختمان تأسیسات، سرایداری، انبارها و حتی تأسیساتی مانند موتورخانه، چیلر و آسانسورها تحت پوشش بیمه آتش سوزی قرار می گیرند.

بیمه ‌نامه آتش سوزی انبار

بیمه ‌نامه‌های آتش سوزی مختص انبار برای دو کاربری عمومی و اختصاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

بیمه‌آتش سوزی شامل چه پوشش هایی می‌شود؟

در بیمه‌ آتش سوزی کلیه خسارت‌های ناشی از حوادثی مانند آتش سوزی و صاعقه پوشش داده می‌شود. ضمن این که، شخص بیمه‌گزار با پرداخت حق بیمه اضافی می‌تواند پوشش خطراتی مانند ترکیدگی لوله، خرابی ناشی از بارش برف و باران، حوادث و بلایای طبیعی از جمله زلزله، سیل، آتشفشان، سقوط هواپیما و بالگرد، شکستن شیشه را تهیه و خریداری کند.

 

نحوه محاسبه هزینه بیمه آتش سوزی

خوب است بدانید که بیمه مرکزی، بیمه آتش سوزی را به عنوان یک توافق مابین بیمه گر و بیمه گذار در نظر گرفته و در بیمه نامه، سه اصل اساسی نفع بیمه پذیر، حسن نیت و جبران خسارت مورد بحث قرار  گرفته است. توجه داشته باشید که در محاسبه هزینه بیمه آتش سوزی عوامل زیادی بر قیمت بیمه آتش سوزی اثر دارند. از این عوامل می‌توان به اختصار به خطرات اضافی، شرایط بیمه نامه، تخفیفات، میزان ریسک مورد بیمه، منطقه مورد استقرار بیمه شده و… اشاره داشت. مد نظر داشته باشید که به هنگام خرید بیمه آتش سوزی، در ابتدا میزان ارزش همه اموال شخص بیمه گذار بر اساس نرخ‌های تعیین شده سال قبل توسط بیمه گر مشخص می‌گردد و در زمان پرداخت خسارت در صورت وقوع حوادث، همه مبلغ با توجه به سرمایه بیمه شده به آن فرد پرداخت می‌شود. برای اطلاع از شرایط بیمه آتش سوزی می‌توانید توضیحات مربوط به این نوع بیمه را مطالعه فرمایید.

 

شرایط بیمه آتش سوزی

با توجه به مزایای بیمه آتش سوزی، خرید بیمه آتش سوزی بیمه ایران به تمامی افراد خصوصا واحدهای صنعتی و مجتمع های سکونی توصیه می‌شود. خوب است بدانید که این بیمه علاوه بر پوشش تمامی خطرات مربوط به آتش سوزی برخی خسارت‌های دیگری را به انتخاب شخص بیمه گذار پوشش می‌دهد. ضمن این که شخص بیمه گذار می‌تواند با پرداخت حق بیمه اضافی از دیگر خدمات مربوط به پاک‌سازی محل آتش سوزی استفاده نماید. پیشنهاد ما به شما این است که همین حالا نسبت به خرید بیمه آتش سوزی اقدام نمایید تا دیگر دغدغه فکری و استرس در صورت بروز این حوادث نداشته باشید.

نظر (0)Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*