تماس: 88365886-021
ورود

بیمه ثالث بیمه ایران چیست و چه مواردی را پوشش می دهد؟

نوامبر 12, 2020 (0) نظر

امروزه با پیشرفت جوامع استفاده از وسایل نقلیه و تردد آن ها در داخل و خارج شهرها رو به افزایش است. در نتیجه داشتن بیمه ای که بتواند در صورت وقوع هر گونه حوادث، زیان و ضررهای ایجاد شده را بپردازد بیش از قبل احساس می‌شود. در این مقاله با بیمه ثالث بیمه ایران آشنا شوید.

شرکت‌های بیمه ای در راستای پاسخ به این مشکلات و ارائه راهکارهای بهتر جهت رفاه افراد عمل کرده‌اند. بیمه ثالث یکی از انواع بیمه است که توسط شرکت‌های بیمه ارائه می‌شود.

بیشتر بخوانید: بیمه ایران شخص ثالث

بیمه ثالث بیمه ایران چیست؟

بیمه ثالث بیمه ایران

در صورتی که شما دارای وسیله نقلیه هستید به طور حتم با بیمه ثالث آشنا هستید و هر سال مبلغی را برای تمدید حق بیمه خود پرداخت می‌کنید. اما افرادی که فاقد وسایل نقلیه هستند، ممکن است با این نوع بیمه آشنایی نداشته باشند.

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که به چه کسی شخص ثالث گفته می‌شود؟ شخص اول و ثانی چه افرادی هستند؟ در این مطلب ما به سوالات شما پاسخ می‌دهیم.

بیمه شخص ثالث پرکاربرترین نوع بیمه در کشور است که برای خودرو و وسایل نقلیه موتوری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نوع بیمه به مالک وسیله نقلیه شخص اول، به شرکت بیمه شخص ثانی و به تمامی افرادی که توسط وسیله نقلیه موتوری، دچار زیان مالی یا جسمی می شوند به جز راننده مقصر حادثه، شخص ثالث می‌گویند.

توجه داشته باشید که این بیمه برای همه افراد دارای وسایل نقلیه، اجباری است و بایستی هزینه‌ بیمه هر ساله به شرکت بیمه پرداخت شود. مبلغ حق بیمه بر اساس نوع وسیله نقلیه و کسر تخفیف‌هایی که بر اساس عدم دریافت خسارت و دیگر موارد تعیین می‌شود.

مبلغ بیمه شخص ثالث توسط بیمه مرکزی با توجه به میزان مبلغ دیه‌ای که از طرف قوه قضائیه اعلام می‌شود، تعیین می گردد. در صورتی که می‌خواهید بیمه ثالث خود را تمدید کنید، شرکت بیمه شما باید بر اساس سوابق شما، در صورت عدم دریافت خسارت و تخفیف‌هایی که دارید مبلغ بیمه را محاسبه و میزان پرداخت را به شما اعلام کند.

 

بیشتر بخوانید: بیمه عمر بیمه ایران

 

بیمه شخص ثالث بیمه ایران

بیمه ایران قدیمی‌ترین و با سابقه ترین شرکت بیمه در ایران است که تمامی انواع بیمه را ارائه می‌کند. یکی از کاربردی‌ترین بیمه‌هایی که توسط این شرکت عرضه می‌شود، بیمه شخص ثالث است.

هم اکنون بیمه ایران به عنوان پرفروش‌ترین شرکت بیمه، 50 درصد بازار فروش بیمه شخص ثالث در کشور را در اختیار خود دارد. این میزان فروش بسیار بالاست که نشان دهنده رضایت بیمه‌شدگان از خدمات بیمه ایران می‌باشد.

بیمه ایران بیمه‌ای شناخته شده و معتبر است که هر ساله بر میزان مشتریان آن افزوده می‌شود. شما عزیزان می‌توانید از بیمه شخص ثالث قسطی این شرکت بیمه‌ای استفاده نمایید.

بیمه شخص ثالث بیمه ایران
روش محاسبه بیمه ثالث بیمه ایران

مبلغ بیمه شخص ثالث ایران هر ساله متفاوت است؛ به منظور تعیین قیمت نهایی بیمه شخص ثالث، فاکتورهای مختلفی در میزان قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر گذار هستند.

این فاکتورها به صورت خلاصه در ذیل بیان شده است:

حق بیمه پایه اعلام شده توسط بیمه مرکزی

هر سال حداقل و حداکثر هزینه حق بیمه‌ ثالث توسط بیمه مرکزی به شرکت‌های بیمه اعلام می‌شود. ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که بیمه مرکزی بر چه اساسی این مبلغ را ابلاغ می‌کند؟

در اصل نرخ بیمه ثالث با توجه به میزان دیه همان سال تعیین‌‌‌‌‌ می‌گردد. همچنین میزان حق بیمه انواع خودرو بر اساس کاربری خودروها متفاوت است.

تخفیف بیمه شخص ثالث

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که بر قیمت نهایی بیمه شخص ثالث اثر می‌گذارد، تخفیف عدم خسارت بیمه است؛ این تخفیف به این صورت است که به تعداد سال‌‌‌‌‌هایی که شخص بیمه‌گذار از بیمه ثالث خود استفاده نکرده باشد، به او تخفیف عدم خسارت تعلق‌‌‌‌‌ می‌گیرد. این میزان تخفیف‌ها باعث کاهش هزینه نهایی مبلغ حق بیمه می‌شوند.

در نتیجه هنگامی که شخص بیمه‌گذار به تمدید بیمه‌نامه خود اقدام کند، شرکت بیمه تخفیف تعداد سال‌های عدم‌خسارت را محاسبه کرده و بر اساس آن میزان حق بیمه پرداختی را اعلام می‌کند.

در قانون جدیدی که برای تخفیف بیمه شخص ثالث وضع شده، این تخفیفات که قبلا ۸ سال در نظر گرفته می‌شد، در حال حاضر در ۱۵ سال اعمال می‌شود.

بیمه ثالث

پوشش های بیمه ثالث بیمه ایران

پوشش‌های بیمه شخص ثالث بیمه ایران به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

پوشش جانی

پوشش جانی بیمه ثالث ایران مواردی مانند نقص عضو، غرامت فوت، و هزینه‌های پزشکی افراد صدمه دیده در حوادث رانندگی را شامل می‌شود.

پوشش مالی

در پوشش مالی نیز تمامی خسارت‌های مالی وارد شده به خودرو یا اموال افراد زیان دیده (به جز راننده که مقصر این اتفاق است) توسط شرکت بیمه پرداخت می‌گردد.

ضمنا سقف پرداخت هزینه‌ها در پوشش جانی بیمه ثالث ایران بر اساس مبلغ دیه در ماه حرام معین می‌گردد. اما سقف پوشش مالی در شرکت‌های مختلف بیمه با یکدیگر متفاوت است. این در حالی است که حداقل پوشش مالی تعیین شده توسط بیمه مرکزی در سال 99، مبلغ 11 میلیون تومان است.
حداکثر پوشش مالی در اکثر شرکت‌های بیمه معادل 40 میلیون تومان است ولی در بیمه شخص ثالث ایران در شرایط ویژه این پوشش مالی تا مبلغ 220 میلیون تومان نیز می‌رسد.

امکان خرید اقساطی بیمه شخص ثالث

با توجه به این که بیمه شخص ثالث در کشور ما اجباری است، ممکن است برخی افراد نتوانند به صورت یکجا هزینه حق بیمه را بپردازند. در چند سال گذشته شرایط بیمه شخص ثالث اقساطی تنها برای افراد کارمند ادارات، کارمند شرکت‌های دولتی و خصوصی و همچنین شرکت‌های لیزینگ خودرو امکان پذیر بود و به صورت قسطی در اختیار آن‌ها قرار می‌گرفت.

در حال حاضر بیمه ایران جهت رفاه حال هموطنان عزیز، امکان خرید اقساطی بیمه شخص ثالث را فراهم نموده تا بتوانند با خیال آسوده این مبلغ را در چند قسط پرداخت کنند. توجه داشته باشید که فروش بیمه شخص ثالث به صورت قسطی توسط همه شرکت‌های بیمه انجام نمی‌شود.

ولی شرکت بیمه ایران این امکان را فراهم کرده تا افراد بتوانند به‌جای پرداخت هزینه کامل بیمه شخص ثالث، این مبلغ را بدون سود و بهره، در چند قسط پرداخت کنند. فرد بیمه‌گذار باید 25 تا 30 درصد حق بیمه را به صورت نقد پرداخت کند و مابقی حق بیمه را در مدت زمان نهایتا 6 ماه به طور قسطی بپردازد.

در واقع خرید اقساطی بیمه ثالث یکی از مزایایی است که توسط شرکت بیمه ایران برای ارائه خدمات بهتر و رفاه حال بیمه‌گذاران عزیز در اختیار آن‌ها قرار گرفته است.

بیمه ماشین

نتیجه گیری

همانطور که در این مقاله گفته شد، بیمه شخص ثالث اجباری است و حتما وسایل نقلیه موتوری بایستی بیمه شوند. توجه داشته باشید که در صورت نداشتن بیمه شخص ثالث، مشکلات بسیاری مانند جریمه‌ پلیس راهنمایی رانندگی، مشکل در تردد خارج شهر، جریمه دیرکرد روزانه و عدم امکان خرید و فروش خودرو به وجود می آید.

بهتر است بیمه شخص ثالث را از شرکت‌های بیمه‌ای معتبر مانند بیمه ایران تهیه کنید. همچنین برای اطلاع از قیمت بیمه شخص ثالث می‌توانید با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید. کارشناسان ما پاسخگوی سوالات شما عزیزان می‌باشند.

نظر (0)Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*