تماس: 88365886-021
ورود

بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت از جمله بیمه هایی است که پوشش آن در سطح مسئولیت های مدنی بیمه گذار است. در جامعه هر فرد مسئولیت های مدنی در قبال سایر افراد جامعه بر عهده دارد. در گذشته هر فرد بر اساس جرمی که مرتکب می شد، یا ضرر و زیانی به دیگران وارد می نمود، جریمه مشخصی را پرداخت می کرد. مشکل از جایی ایجاد شد که در شرایطی برای مثال اگر اسب، سگ، شتر یا هر حیوان و وسیله تحت مالکیت شخصی به دیگران آسیبی وارد می نمود، تکلیف پرداخت خسارت و قرامت ناشی از آن مشخص نبود و این امر موجب تدوین قوانین مسئولیت های مدنی گردید.

معرفي بيمه نامه مسئوليت

انواع بیمه مسئولیت

 

مسئولیت مدنی

مسئولیت مدنی مجموعه وظایف و مسئولیت هایی است که فرد در قبال افراد جامعه و اموال آنان ملزم به رعایت است.

مسئولیت کیفری

مسئولیت کیفری به مجموعه وظایفی گفته می شود که خود فرد به صورت مستقیم در آن دخیل بوده و در واقع جزو فعالیت های عمد محسوب می گردد و امکان بیمه نمودن آن وجود ندارد.

بیمه مسئولیت مدنی بیمه ایران

بیمه مسئولیت مدنی بیمه ایران طیف وسیعی از فعالیت های اجتماعی و حرفه ای را در بر دارد. کلیه افراد مسئول در راس فعالیت های حرفه ای، نیازمند استفاده از بیمه مسئولیت مدنی هستند. شرکت بیمه ایران با ارایه بیمه های مختلف مسئولیتی هم چون بیمه مسئولیت آتش سوزی، بیمه مسئولیت کارفرمایان، بیمه مسئولیت مدیران و… سعی بر پوشش کلیه فعالیت های حرفه ای مسئولین دارد که به موجب آن آرامش و آسایش خیال برای فعالیت های حرفه ای ایجاد می گردد.

با خدماتی که شرکت بیمه ایران در خصوص بیمه های مسئولیت ارایه می نماید، هر فرد در هر جایگاهی می تواند نسبت به استفاده از بیمه مسئولیت و درخواست آن اقدام نماید و از مزایای پوشش بیمه آن استفاده کند تا از دغدغه های مسئولیتی خویش کم نموده و با خیالی آسوده به فعالیت حرفه ای خود بپردازد.

بیمه مسئولیت بیمه ایران با دریافت مبلغی تحت عنوان حق بیمه به بیمه گذار این امکان را می دهد تا در صورت تحمیل خسارت به افراد ثالث و لوازم آن ها، کلیه خسارات را پرداخت نماید و به این ترتیب مناسب ترین راه برای جلوگیری از تحمیل خسارات به مسئولین در هر عنوان شغلی و جایگاهی، استفاده از بیمه مسئولیت بیمه ایران است.

تنوع بیمه های مسئولیت به میزان تنوع شغل ها و مسئولیت ها است که بر اساس بر آورد میزان خسارات ناشی از اتفاقات و حوادث احتمالی آنان حق بیمه سالانه بیمه های مسئولیت معین می گردد. افراد با پرداخت سهم اندکی می توانند خود را در قبال مسئولیت های مدنی و شغلی که در قبال افراد جامعه دارند بیمه نموده و ریسک حوادث و ضرر و زیان های ناشی از آن را به حداقل رسانده و شرکت بیمه ایران را در قبال پوشش دهی خساراتی که بیمه گذار در جایگاه مسئولانه خود به افراد دیگر وارد نموده مسئول دانند.

 

با توجه به مسئولیت های متعددی که هر یک از ما در قبال سایر افراد جامعه داریم، تعداد بسیار متنوعی بیمه نامه مسئولیت داریم که به تعدادی از کاربردی ترین آنها اشاره می نماییم:

1-بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در قبال کارکنان(ساختمانی, عمرانی, خدماتی)

 2-بیمه مسئولیت مدنی ناشی از اجرای عملیات ساختمانی

3-بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان و پیراپزشکان

4- بیمه مسئولیت مدنی نگهداری آسانسور ها

5-بیمه مسئولیت فنی مدیران (مدیر/ هیئت مدیره)

6- بیمه مسئولیت فنی مدیران رستوران ها

7-بیمه مسئولیت مدنی استفاده کنندگان از پارکینگ/ نمایشگاه خودرو

8-نصب و نگهداری تابلوهای تبلیغاتی

9-بیمه مسئولیت حرفه ای وکلای رسمی دادگستری

10-بیمه مسئولیت حرفه ای مهندسین طراح، محاسب و ناظر ساختمان

11- بیمه مسئولیت مدنی طرح های خاص و نوین بیمه ای

و….

 

خدمات نمایندگی 4451 برای بیمه گذاران محترم:

1-مشاوره در خصوص کلوزهای مورد نیاز بیمه گذاران محترم با توجه به حوزه فعالیت آنها

2-تقسیط مبلغ بیمه نامه

3-ارسال رایگان بیمه نامه

 

 

  1-بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در قبال کارکنان

 

مزیت بیمه مسئولیت کارفرما

بهترین مزیت بیمه مسئولیت کارفرما، این است که طبق بند های این بیمه نامه، در صورت بروز حادثه برای کارکنان و تحمیل خسارت، شرکت بیمه ایران نسبت به پرداخت خسارت اقدام خواهد نمود، این پرداخت و پوشش بیمه ای محدودیتی در نوع قرارداد کارکنان با کارفرما ندارد و شامل کلیه کارکنان، قراردادی، پیمانی، روز مزد و… که حتی به صورت پروژه ای با کارفرما کار می کنند .است

پوشش های فرعی بیمه مسئولیت کارفرما

همان طور که می دانید هر یک از بیمه نامه های شرکت بیمه ایران، دارای پوشش های متفاوت و گسترده ای است، که به درخواست بیمه گذار و صلاح دید وی انتخاب می گردد و تعرفه آن در صدور بیمه نامه لحاظ و پرداخت می شود. در زیر به که جزو پوشش های فرعی بیمه مسئولیت کارفرما می باشد، اشاره خواهیم کرد : مواردي

-تعدد ديات

-پوشش بيمه اي ماموريتهاي خارج از كارگاه

-پوشش بيمه اي اماكن وابسته به كارگاه

-پوشش مسئوليت مهندس مجري ذيصلاح

-پوشش بيمه اي حوادث نقليه موتوري به طور كامل

-پوشش بيمه اي مسووليت پيمانكاران فرعي

-پوشش بيمه اي مسووليت مهندسين ناظر يا مشاور

-پوشش بيمه اي پرداخت خسارت بدون راي دادگاه

-پوشش بيمه اي پرداخت هزينه پزشكي بدون اعمال تعرفه

-پوشش بيمه اي مطالبات سازمان تامين اجتماعي براي هر كارگر

-پوشش بيمه‌اي براي شخص بيمه‌گذار ( پوشش حادثه)

-پوشش بيمه اي خسارات جاني اشخاص ثالث

-پوشش بيمه اي مابه التفاوت افزايش ديه هر سال علاوه بر ميزان تعهدات خريداري شده در بيمه نامه حداكثر تا 1 سال

-پوشش بيمه اي مابه التفاوت افزايش ديه هر سال علاوه بر ميزان تعهدات خريداري شده در بيمه نامه حداكثر تا 2 سال

-پوشش بيمه اي مابه التفاوت افزايش ديه هر سال علاوه بر ميزان تعهدات خريداري شده در بيمه نامه حداكثر تا 3 سال

-پوشش بيمه اي پرداخت غرامت روزانه به كاركنان

-پوشش بيمه اي صدمات جسمي كاركنان بر اثر حوادث نامرتبط به فعاليت بيمه شده

-مسئوليت مدني بيمه‌گذار در قبال کارکنان پيمانکاران

 

2-بیمه مسئولیت مدنی ناشی از اجرای عملیات ساختمانی

 

اهداف بیمه مسئولیت ساختمانی

از اهداف بیمه مسئولیت ساختمانی می توان به مسئولیت کارفردا یا بیمه گذار، نسبت به کلیه پرسنل فعال در واحد ساختمانی اشاره نمود، که در صورت بروز هر گونه خسارت و حادثه در صورتی که با توجه به مدارک و شواهد، مسئولیت بیمه گذار (کارفرماییکه اقدام به تهیه بیمه مسئولیت ساختمانی نموده) اثبات گردد، بدون رای مراجع قانونی این خسارت پرداخت می گردد.

یکی دیگر از موارد مهم در بیمه مسئولیت ساختمانی، این است که بیمه گذار طبق بند های مندرج در بیمه نامه موظف می گردد که کلیه موارد ایمنی را در کارگاه ساختمانی رعایت نماید، ضمن این که قبل از صدور بیمه نامه کارشناس اقدام به چک نمودن کلیه موارد فوق می نماید و در صورت مشاهده خسارات به ساختمان های مجاور، در بخش شرایط خصوصی و استثناعات درج می نماید تا پس از صدور بیمه نامه مشکلی ایجاد نگردد.

بیمه گر (بیمه ایران) مسئولیتی در خصوص اتفاقات و حوادثی که منشا آن خارج از کنترل و مسئولیت بیمه گذار باشد، نخواهد داشت . این موارد شامل: سیل، زلزله، رانش زمین و… است. فقط در شرایطی که بیمه گذار مسئول و عامل تشدید کننده شناخته شود، بیمه گر نسبت به بر آورد بخشی از خسارت که متوجه مسئولیت بیمه گذار است اقدام می نماید.

خسارات تحت پوشش بیمه مسئولیت ساختمانی

 

خسارات تحت پوشش بیمه مسئولیت ساختمانی بیمه ایران، شامل موارد زیر است:

خسارات مالی

نقص عضو

هزینه های پزشکی درمانی

فوت و خسارات جانی

 

علاوه بر خسارات فوق، این خسارات نیز تحت پوشش بیمه ایران قرار دارد:

خسارات وارده به تجهیزات و تاسیسات ساختمان های مجاور در اثر حادثه ریزش

ترک خوردگی و ریزش ساختمان های مجاور در اثر گود برداری

خسارات وارده به پیاده رو ها و اماکن و اموال عمومی در مجاورت ساختمان مورد احداث، در اثر گود برداری

خسارات وارده به تاسیسات شهری، لوله های آب گاز و …

خسارت به خودروهایی که در اطراف ساختمان محل احداث بر اثر سقوط مصالح و… آسیب دیده اند

خسارات جانی، فوت و نقص عضو عابران اطراف محل احداث

خسارات جانی، فوت و نقص عضو همسایه های مجاور محل احداث

خسارات جانی، فوت و نقص عضو افراد ورود کننده به محل احداث

 

عواقب عدم استفاده از بیمه مسئولیت ساختمانی

 

همان طور که می دانید، کارفرما مسئولیت کلیه حوادث در حوزه ساخت و ساز خود را می بایست بر عهده گیرد و قانون در صورت وقوع هر گونه حادثه ای، کارفرما را مسئول میداند، لذا کارفرما موظف به پرداخت کلیه خسارات ناشی از حادثه می باشد. یکی از حوادث رایج در طول ساخت و ساز که متاسفانه تعداد بی شماری از کارفرمایان را به دردسرهای زیادی انداخته، سقوط کارگران از ارتفاعات ساختمان است!

مرگ یا قطع نخاع و آسیب جدی از پیامد این حادثه است، در صورتی که کارفرما بیمه مسئولیت ساختمانی نداشته باشد ناچار به پرداخت کلیه هزینه های درمانی،جراحی و حتی دیه کامل فرد خواهد بود، قطعاً ضرورت اقدام جهت صدور بیمه نامه ملموس است. چراکه متحمل شدن این خسارت و حجم بالایی از فشار روانی طی حادثه،به هیچ وجه منطقی نیست و پرداخت حق بیمه مسئولیت ساختمانی بسیار منطقی تر از تحمل این فشار روحی و مالی است.

پوشش های فرعی بیمه مسئولیت ساختمانی

 

همان طور که می دانید هر یک از بیمه نامه های شرکت بیمه ایران، دارای پوشش های متفاوت و گسترده ای است، که به درخواست بیمه گذار و صلاح دید وی انتخاب می گردد و تعرفه آن در صدور بیمه نامه لحاظ و پرداخت می شود. در زیر به مواردی که جزو پوشش های فرعی بیمه مسئولیت ساختمانی می باشد، اشاره خواهیم کرد:

پرداخت خسارات از حوادث خارج از کارگاه که طی ماموریت اتفاق افتاده

پرداخت خسارات در اماکن وابسته به محیط کارگاهی ساختمان مورد احداث

پرداخت خسارات حوادث نقلیه موتوری بطور کامل

بیمه مسئولیت پیمانکاران فرعی مرتبط با ساختمان مورد احداث

بیمه مسئولیت مهندسین مشاور و مهندسین ناظر

پرداخت خسارات بدون نیاز به رای دادگاه

پرداخت خسارات پزشکی بدون نیاز به تعرفه

پرداخت خسارات جانی اشخاص ثالث

پرداخت غرامت روزانه کارگران فعال در ساختمان مورد احداث

پرداخت خسارات ناشی از هرگونه صدمه به کارکنان بر اثر حوادث غیر مرتبط به فعالیت بیمه شده

پرداخت مابه التفاوت افزایش دیه تا حداکثر سه سال

 

3-بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان و پیراپزشکان

 

بیمه مسئولیت پزشکان برای اولین بار در سال ۱۳۶۵ توسط بیمه ایران، جهت پوشش دهی خسارات ناشی از غفلت و کوتاهی پزشکان و پیراپزشکان در قبال بیماران در امور پزشکی، که دچار صدمات و خسارات جسمی، روانی و یا فوت و نقص عضو شوند بر عهده می گیرد. حق بیمه در بیمه نامه مسئولیت پزشکان برحسب نوع شغل و مسئولیت تعیین می شود. پزشکان به جهت مسئولیت خطیری که در خصوص جان و سلامت بیماران دارند، بسیار در معرض ریسک شکایت ناشی از تهدید سلامت از سوی بیماران هستند، چراکه با کوچکترین اشتباه، سلامت بیمار مورد تهدید قرار می گیرد، به همین دلیل پزشکان از سوی بیماران مورد شکایت قرار می گیرند و پیگیری های قانونی در خصوص قصور پزشکان بسیار رایج است، لذا با توجه به هزینه های سنگین این حوزه، پزشکان جهت آرامش خاطر حرفه ای، می بایست نسبت به درخواست صدور بیمه مسئولیت پزشکی اقدام نمایند. با توجه به هزینه های گزاف این گونه ضرر و زیان ها که بر پزشکان تحمیل می گردد، استفاده از بیمه مسئولیت پزشکان یکی از ضرورت های شغلی محسوب می شود.

بیمه ایران در خصوص بیمه مسئولیت پزشکی، دارای مزیتی است به این شرح، که در صورت بروز خسارت، پس از احراز مسئولیت بیمه گذار قبل از صدور رای در مراجع قضایی، بیمه ایران مبلغ خسارت را پرداخت نموده و دعوای خسارت را به صورت مسالمت آمیز حل و فصل می نماید.

پوشش بیمه مسئولیت پزشکان

 

پزشکان در مقابل بیماران دارای مسئولیت مدنی می باشند، لذا در صورت بروز اشتباهات زیر ملزم به پرداخت خسارات ناشی از اشتباهات خود به بیمار یا شاکیان وی خواهد بود.

اشتباه در تجویز و روند درمان

خطاهای سهوی در خصوص عمل های جراحی

بروز خطا و اشتباه در معالجه

کلیه موارد بالا در صورتی که به صورت سهوی و بدون قصد و منظور اعمال گردد و موجب ضرر و زیان بیمار، همچون خسارات جانی، نقص عضو و مرگ، بیمه موظف به پرداخت خسارات به بیمار و شاکیان وی می باشد. کلیه خسارات، در بر گیرنده دستیاران پزشک و پرستاران که از دکتر دستور انجام کار میگیرند نیز، می باشد.

توجه به موارد زیر در خصوص بیمه مسئولیت پزشکی مهم است

بر اساس تعهدات مندرج در بیمه نامه، بیمه گر علاوه بر پرداخت دیه، ملزم به پرداخت هزینه دادرسی نیز می باشد.

در صورتیکه بیمه گر ملزم به پرداخت دیه به بیمار شود، وظیفه وی پرداخت ارزان ترین نوع دیه می باشد.

پزشکان بدون اطلاع بیمه گر، حق اقرار به مسئولیت و یا مصالحه با بیمار را ندارند.

پزشکان ملزم هستند، در صورت بروز حادثه، بیمه گذار می بایست مدارک لازم جهت اعلام خسارت را به شرکت بیمه ایران تحویل نموده و منتظر نظر کارشناسانه و طی مراحل قانونی بماند.

 

 

4- بیمه مسئولیت مدنی نگهداری آسانسور ها

بیمه مسئولیت مدنی نگهداری آسانسور در بیمه مسئولیت ایران

بیمه مسئولیت نگهداری آسانسور نیز مانند سایر بیمه نامه ها از راه های کاهش هزینه های جبران خسارت های مالی و جانی در حوادث است. بیمه آسانسور نوعی از بیمه مسئولیت است. که در صورت مسئول شناخته شدن هر یک از افراد زیر در بروز حادثه، خسارت های وارده را تا سقف تعهدات بیمه ناکه جبران می نماید.

 

مدیر ساختمان

مالک ساختمان

شرکت سرویس و نگهداری آسانسور

مستاجر

و…

 

اهمیت بیمه آسانسور در بیمه مسئولیت ایران

 

آسانسور از پرحادثه ترین و پر زیان ترین ابزارهای آسایش انسان است. علت این موضوع نیز موارد زیر می باشد:

اصطحکاک

نقص فنی

خطای انسانی

و…

 

بروز حادثه در آسانسور به دلیل هر یک از موارد فوق که باشد. منجربه ایجاد زیان های مالی و جانی خواهد شد. این زیان ها باید توسط مقصر حادثه جبران گردد. از آن جایی که عوامل زیادی در مراحل مختلف طراحی، تولید، نصب، نگهداری و… دخیل هستند. هرکدام از آن ها که مقصر شناخته شود باید به میزان تقصیر خود در بروز حادثه، خسارت را پرداخت نماید. لذا توصیه می شود هر کدام بیمه جداگانه ای برای مسئولیت خود تهیه نمایند.

مخاطبین بیمه آسانسور در بیمه مسئولیت ایران

تقریبا تمامی کسانی که با آسانسور در ارتباط هستند. شامل مخاطبین این بیمه نامه می شوند. از کسانی که در تولید آسانسور فعالیت دارند. تا کسانی که از آن در ساختمان های خود بهره می برند. برخی از این افراد عبارتند از:

 

مدیران ساختمان های دارای آسانسور

مالکین ساختمان های دارای آسانسور

شرکت های نصب و مونتاژ آسانسور

شرکت های بازرسی آسانسور

شرکت های سرویس و نگهداری آسانسور

شرکت های تولید کننده قطعات آسانسور

و…

 

نکته:

تمام مواردی را که در یک ساختمان برای آسانسور باید در نظر گرفته شود. شرکت بیمه ایران در بیمه مسئولیت آسانسور بیمه ایران لحاظ نموده است. و در قالب یک بیمه نامه در اختیار مالک، مدیر و یا هیات مدیره ساختمان قرار می دهد.

 

 

5-بیمه مسئولیت فنی مدیران (مدیر/ هیئت مدیره)

بیمه مسئولیت مدیران از کلیه مدیران در قبال مسئولیت های حرفه ای پشتیبانی نموده و در صورت بروز حادثه در حین کار، اقدام به پرداخت خسارات به افراد زیان دیده می نماید، بیمه مسئولیت مدیران از کسب و کار شما در مقابل چنین بحران هایی حمایت می نماید، چراکه در صورت بروز هر کدام از این حوادث، بار روانی و مالی بسیار زیاری بر دوش مدیریت وارد می شود که قطعا با توجه به هزینه های گزاف پزشکی درمانی و همچنین دیه، ممانعت از درخواست بیمه مسئولیت منطقی به نظر نمیرسد.

شایان ذکر است، بیمه مسئولیت مدیران صرفا در محموده جغرافیایی همان مرکز،موسسه یا… اعتبار دارد و در صورت بروز حادثه خارج از این مکان، هیچ گونه مسئولیتی متوجه مدیران و بیمه ایران نمی باشد.

شرایط درخواست بیمه مسئولیت مدیران

 

تکمیل فرم درخواست صدور بیمه نامه مسئولیت مدیران

با توجه به پوشش های بیمه ای که توسط بیمه گذار انتخاب می شود، مبلغ بیمه در سیستم مکانیزه محاسبه و ارائه می گردد

پرداخت مبلغ حق بیمه به صورت های ممکن

نحوه پرداخت بیمه مسئولیت مدیران

در قوانین پرداختی بیمه ایران، نحوه پرداخت بیمه مسئولیت مدیران به صورت نقد (پرداخت به صورت چک و پرداخت به صورت فیش واریزی) و اقساط انجام می شود.

اقساط بدین صورت پرداخت می گردد:

30 الی ۴۰ درصد از مبلغ کل حق بیمه به صورت نقد پرداخت می گردد و ما بقی به صورت ۲ الی ۳ قسط که هر یک بصورت چک در وجه بیمه ایران صادر گردد.

 

6-بیمه مسئولیت فنی مدیران رستوران ها

 

مدیران رستوران‌ها و استراحت‌گاه‌های ساحلی در قبال خطرات احتمالی افراد استفاده‌کننده از فضا و تجهیزات آنها مسئولیت دارند. برای پوشش خسارات جانی ناشی از خطرات احتمالی در این مکان‌ها،بیمه مسئولیت مدنی مدیران رستوران‌ها و استراحت‌گاه‌های ساحلی از انواع  بیمه مسئولیت ایران صادر می‌شود.

 

7-بیمه مسئولیت مدنی استفاده کنندگان از پارکینگ/ نمایشگاه خودرو

در صورتی که خسارتی برای افراد استفاده‌کننده از پارکینگ‌های عمومی و خصوصی خودرو به‌وجود آید،‌ ممکن است مسئولیت خسارت بر عهده صاحبان پارکینگ باشد. این بیمه‌نامه کلیه خسارت‌های رخ‌داده در پارکینگ‌های عمومی و خصوصی را جبران می‌نماید.

 

8-نصب و نگهداری تابلوهای تبلیغاتی

این بیمه به منظور جبران کلیه خسارات مالی و جانی ناشی از خطرات احتمالی نصب و نگهداری تابلوهای تبلیغاتی در قبال اشخاص ثالث صادر می‌شود.

 

9-بیمه مسئولیت حرفه ای وکلای رسمی دادگستری

این بیمه به منظور پوشش مسئولیت خسارات مالی ناشی از مسئولیت وکلای دادگستری در قبال اشخاص ثالث صادر می‌شود.

 

10-بیمه مسئولیت حرفه ای مهندسین طراح، محاسب و ناظر ساختمان

این بیمه‌ درجهت برقراری تأمین حرفه‌ای مهندسین طراح، محاسب و ناظر ساختمان که در عضویت سازمان‌های نظام مهندسی استان‌ها، دارای پروانه اشتغال از وزارت مسکن و شهرسازی و شماره امضاء شهرسازی از شهرداری می‌باشند، در برابر مالکین ساختمان‌ها، اشخاص ثالث (شامل همسایگان، عابرین و …) و کارکنان اجرایی پروژه ساختمانی،(جانی و مالی) یکی از انواع  بیمه مسئولیت ایران عرضه شده است.

 

11- بیمه مسئولیت مدنی طرح های خاص و نوین بیمه ای

بیمه طرح های مخصوص زمانی صادر می شود که موضوع برای بیمه گر جدید باشد خسارات تحت پوشش و میزان حق بیمه طبق توافق طرفین تعیین می شود.